SIM Ve eSIM | Fark Ne?

SIM ve eSIM karşılaştırması 

Telefonunuzu ve SIM kartını gözünüzde canlandırdığınızda, onları ruhuna ihtiyacı olan bir beden olarak düşünebilirsiniz. SIM kartı kaybolan bazı telefonlar kimliğinizin tanımlanamamasına, herhangi bir operatörün mobil internet servislerine bağlanamamanıza ve arama yapamamanıza  veya SMS mesajı gönderememesine neden olur. İşte telefonunuzdaki bir SIM kartın önemi burada ortaya çıkıyor. Halâ, SIM kartlarla uğraşmanın artık önemli olmaması gereken teknolojide yeterince ilerlemedik mi?  SİM Karta ihtiyaç duymadan Cep telefonuna kullanmanın bir yolu var mı? Apple’ın yeni iPhone’unda özelliklerinden biri olarak ortaya çıkan çift SİM’i duydunuz mu? Yada Apple iPhone XS’in ikinci SIM’inin aslında eSIM olduğu gerçeğiyle karşılaştınız mı? SIM ile eSIM arasındaki fark nedir?

SIM Kart ile eSIM arasındaki farkı öğrenmek için okumaya devam edin.

SIM Kart nedir?

SIM terimi, GSM (Mobil iletişim için Küresel Sistem) aboneleri için data depolamak amacıyla akıllı telefonlarda küresel olarak kullanılan Abone Kimlik Modülü anlamına gelir. SIM kart temel olarak özgün bir kimlik numarası, telefon numarası ve tüketiciye bağlanan diğer verileri tutan bir çipe sahip küçük bir plastik karttır. Ayrıca, aktarılabilir ve yerel mobil şebekeye erişmek ve arama yapmak veya almak veya metin göndermek için telefona yerleştirebilirsiniz.

SIM kartlar, kullanıcının kimlik doğrulama verilerini depolamak için GSM ağlarının hayati bir parçasıdır. Esasen, cep telefonunuzun bir GSM şebekesine bağlanmasına izin verir. Ayrıca GSM şebekelerinin telefon kullanımınızı (özellikle dakikalarınız, mesajlarınız, data kullanımınız vb.) izlemesine yardımcı olur. Bu, temel olarak, operatörlere size doğru bir telefon faturası sunmak için ihtiyaç duydukları ayrıntıları sağlamak içindir.

Farklı SIM Kart Türleri| SIM ve eSIM Karşılaştırması 

Bu taşınabilir çipler birkaç farklı boyutta üretilir. o zamanki ATM kartının boyutunda, kolay erişilebilir bir numara aracılığıyla aboneye özgün bir kimlik vermek için 1991 yılında ortaya çıktı. Bundan sonra, 1996’da (Mini-SIM) ve daha küçük bir SIM yuvası olan Micro-SIM ile iPhone 4’ün 2010 yılında piyasaya sürülmesine kadar daha da küçüldü. Bu,  2012’de Nano-SIM en küçük boyut olana kadarki normdu.

SIM Kartlar Hangi Verileri İçerir?

SIM kartlar şunları tutar:

 • Cep telefonu numarası
 • Tarife Planı
 • Servis Özelliği ve Tercihleri
 • Kısa Mesajlar
 • PIN kilidi
 • LAI (Konum Alanı Kimliği)

SIM kartların İki Yüzü: İyi mi Kötü mü?!

Bir taraftan, telefonunuzun pili bittiğinde ve yeniden şarj edilmesi gerektiğinde başınız derde girmez, çünkü SIM kartı çıkarıp başka bir telefona takmakta özgürsünüz. Bunun nedeni, SIM kartınızın erişim için kimin ödeme yaptığı gibi çeşitli bilgiler içermesi ve arama yapma veya kısa mesaj gönderme gibi bu özellikleri kullanma izninizin olmasıdır. Ayrıca, kişi bilgilerini telefona veya SIM karta kaydetmek için iki seçeneğiniz vardır ve bunları SIM kartınıza kaydederek, operatör değiştirseniz bile bunlara kolayca ulaşabilirsiniz. Verileri yönetmenize izin veren bir SIM kart okuyucu alabilirsiniz.

Öte yandan, SIM kartlar kilitlidir ve başka bir operatörün GSM telefonunda çalışmaz.

Başka bir deyişle, telefon başına yalnızca bir numara alabilirsiniz, ya akıllı telefonunuzda bazı problemler varsa ve köşede duran eski Nokia telefonundaki SIM’i kullanmanız gerekiyorsa?

Akıllı telefonunuzun form faktörü, işleri daha pürüzsüz hale getirmez. Sığdırmak için etrafta dolaşıp SIM için bir adaptör bulmanız gerekiyor. Ek olarak, operatörleri sorunsuz bir şekilde değiştirmeye izin vermezler veya seyahat ederken ideal bir seçim olamazlar çünkü yerel SIM’inizi ziyaret ettiğiniz ülkedeki yerel bir operatörden değiştirmek için hala fiziksel bir SIM satın almanız gerekir. En önemlisi, bilgisayar korsanları, özellikle SIM’inize bir PIN veya şifre ayarlamayı unuttuğunuzda, kartınızda sakladığınız bilgilere erişebileceğinden, SIM kartlar saldırıdan muaf değildir.

Sonuç olarak, akıllı telefonlar için daha gelişmiş kartların gelişmesi gerekiyordu. İşte Gömülü SIM’in (eSIM) yeni inovasyonu burada.

eSIM nedir?

Apple Watch 3 ve yeni iPhone serisinin lansmanı ile birlikte “eSIM” terimi çok konuşuldu. Bu nedenle, gömülü SIM, dünya çapında birçok mobil operatör için kullanılabilir standartlaştırılmış bir SIM çipidir.

Yani, operatör değiştirirken, gömülü bir SIM’iniz varsa, bir SIM kartı diğeriyle değiştirmeniz gerekmez. Gömülü SIM’i uzaktan programlayabildiğiniz için, eski ve yeni operatöre mesaj göndererek başka bir ağ seçebilirsiniz. Ancak, neden trendi alıyorlar? Ve eSIM’i destekleyen cihazlar nelerdir? Telekomünikasyonun geleceğini nasıl şekillendiriyorlar? Buradan ayrıntılı cevaplara daha yakından bakabilirsiniz.

eSIM, SIM Karttan Ne Kadar Farklıdır?

Öncelikle ve en önemlisi, üreticiler ve tüketiciler için daha iyi bir tecrübenin ardından daha iyi bir tasarım eSIM’i kazanan bir karta dönüştürüyor.

eSIM, size taşıyıcıları kolayca değiştirme şansı vererek, tüm sıkıcı ve zaman alıcı süreçleri iptal eder. En fazla yapacağınız şey, cihazınızın eSIM’ini anında etkinleştirmek için QR kodunuzu taramak veya operatörün uygulamasını manuel olarak yüklemektir ve bunun için herhangi bir ücret veya başka bir ödemeniz gerekmez. Bunu uygulayarak, Kart değiştirmekle meşgulken ev SIM’inizi kaybetme ihtimali yoktur. Karşılaşacağınız seyahat roaming ücretlerinden bahsetmiyorum bile çünkü normal SIM kartlarla birden fazla ağa katılma imtiyazına sahip değilsiniz.

eSIM’ler, şu durumlarda SIM kartlardan çok daha iyidir:

 1. Daha iyi bir anlaşma ve/veya kapsama alanına sahip bir operatöre geçmek.
 2. SIM kartı kesme veya adaptör bulma zahmetine girmeden telefon numaralarını değiştirme.
 3. Seyahat ederken veya başka bir ülkeye taşınırken yerel bir operatör kullanmak.
 4. Kart yuvalarını çıkarma ve kapağını/kılıfını açmak.
 5. SIM kartlarınızın zarar görmesinden veya verilerinizin hacklenmesinden endişe etmek.

En önemlisi, gömülü SIM ile iki farklı operatörden iki pakete sahip olabilirsiniz. Bu, ülke veya bölge dışına seyahat ettiğinizde yurtiçi bir data planı ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, veri planlarınızın keyfini hemen çıkarmanız gerekiyorsa, Numero’nun bazı data planı paketlerine bir göz atmalısınız.

Fakat bekle! eSIM’deki “e”, “Elektronik” mi veya “Gömülü” mü anlamına geliyor? Bunlar aynı mı?

Telefonun ana kartına yerleştirilmiş karta atıfta bulunan eSIM terimi, gömülü SIM’in kısaltılmış bir versiyonudur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi diğer Elektronik SIM türünden farklıdır. Yani Elektronik SIM, teknolojideki değişimi üretmenin bir başka yoludur. Standart SIM’in değiştirilmesi ile ilgisi var. 

Normalde, telefon numaraları, gelen aramaları kendi şebekelerine bağlı fiziksel telefonlara bağlamak üzere programlanmıştır. Basitçe ifade etmek gerekirse, normal telefon numaraları arasındaki bağlantı fiziksel bir şeydir. Ancak elektronik SIM, hizmetlerini dijital olarak sağlar.

Elektronik SIM nedir?

Elektronik SIM, internet tabanlı bir protokol olan VoIP kullanan uygulamalarla gelen aramaları yönlendiren sanal telefon numaraları sağlayan bir yazılımdır. Onlara ayrıca çevrimiçi numaralar diyoruz. Bunun nedeni, tüm sistemin VoIP‘yi uygulamaya alan bir çevrimiçi arama uygulaması olmasıdır. Bu nedenle, fiziksel bir telefon hattına veya SIM karta ihtiyaçları yoktur.

Sanal numaralar nasıl çalışır?

Sanal telefon numaraları, aynı numara biçimlerine sahip gerçek telefon numaraları ile hemen hemen aynıdır. Aradaki fark, mevcut telekomünikasyon altyapısının geleneksel telefon numaralarının dağıtımını yönetirken, sanal numaraların interneti kullanarak telefon aramaları ve SMS metinleri yerleştirmesi ve alması gerçeğinde yatmaktadır. İnternet bağlantısı olduğu sürece, numaranıza dünyanın her yerinden erişebilirsiniz! Bu teknoloji hakkında daha fazlasını öğrenmek için Numero eSIM uygulamasını yükleyin.

Sanal cep telefonu numaralarını nasıl kullanabilirsiniz?

Ticari kullanımı:

 • Uluslararası Satışlar: İşletmeler, yabancı ülkelerdeki müşteriler için kendilerini çok daha kolay gösterirler, çünkü web sitesinde yerel bir numara sunmak gelirlerini artırır.
 • Uluslararası Mevcudiyet: Harika bir seçenek! Hedef kitlenize tutarlı marka bilinci oluşturma, yönetim kurulu ağı oluşturma ve profesyonellik sağlar. Bu, şirketinizin bir bölgede tek bir lokasyonu varken tüm dünyada şubeleri olan uluslararası bir şirket olarak göründüğünüzde ortaya çıkar. Sonuç olarak, Sanal İş Telefon Numarası şirketinizin imajını geliştirir.
 • Reklam takibi: Reklamlarda farklı telefon numaraları göstererek her bir reklamın satışları artırmada ne kadar etkili olduğunu takip etmek mümkündür.

Özel kullanım

 • Seyahat ederken: Eve veya herhangi bir denizaşırı ülkeye en düşük fiyatla ucuz uluslararası aramalar yapmanıza yardımcı olurlar. Ayrıca, ne zaman ve nereye giderseniz gidin yeni bir SIM satın almak yerine en uygun yolları sunarlar.
 • Yer Değiştirme: Başka bir şehre veya ülkeye taşındığınızda, varışınızdan önce ihtiyaç duyulan tüm irtibatlar için yerel bir numaranız varsa, her şeyi uzaktan ayarlamak daha kolay olabilir.
 • Gizlilik: Gerçek numaranızı göstermek yerine sanal bir numara yayınlayabilirsiniz. Bu, gerçek numaranızı dünyaya ifşa etmeden gizliliğinizi korumanıza imkan verir.

Elektronik SIM ve Gömülü SIM nasıl farklıdır?

Her iki teknoloji de telefonların artık çıkarılabilir SIM kartlara ihtiyaç duymadığı telekomünikasyon dünyasında tamamen yenidir. Ayrıca, her ikisi de farklı operatörlerden değişik numaralar alma özgürlüğü verebilir ve bunları basit bir tıklama/dokunma ile dünya genelinde herhangi bir ve birden fazla operatör aboneliği ile çalışacak şekilde etkinleştirebilirsiniz.

Bununla birlikte, daha önce açıklandığı gibi, gömülü SIM, cihazın içine yerleştirilmiş gerçek bir fiziksel SIM iken, elektronik SIM, normal SIM’in görevlerini internet üzerinden gerçekleştiren sanal bir SIM’dir.

Örneğin, Apple iPhone XS, ana kartında, operatörünüzden bir hücresel paketi etkinleştirmenizi sağlayan entegre bir fiziksel eSIM tutuyor. Oysa sanal numaralara sahip elektronik SIM, Numero eSIM App gibi bir uygulamadır. Numero eSIM, genişleyen bir ülke listesinden sanal olarak birkaç telefon numarası almanızı sağlayan tam özellikli bir uygulamadır.

Sonuç: SIM vs Elektronik SIM vs Gömülü SIM

Her şey, sofistike teknoloji dünyasını en iyi uygulamalarımıza adapte etmenin anlamı ile ilgilidir. Operatörün ağına bağlanmanın standart yolu olarak bir SIM kartla başlar, ve operatör değiştirme sürecini çok daha kolay hale getirme talepleri arttığında, gömülü SIM, eSIM destekli cihazınızdan teknolojiyi destekleyen herhangi bir operatöre  bağlanmak için harika bir çözüm olarak kendini gösterir.

Elektronik SIM, ucuz uluslararası aramaların, birden fazla telefon numarasının, sesli postanın ve bir uygulama aracılığıyla verilen daha fazla özelliğin keyfini çıkarmanıza izin vermek için VoIP hizmetlerini kullanan başka bir seçenektir.

Ne de olsa SIM alanındaki ilerleme durmuyor, çünkü siz bu blogu okurken, dışarıdaki üreticiler daha iyi özelliklere sahip yeni türler üretiyorlar. iSIM’i duydunuz mu? Birçok ortak özelliği olan bir eSIM’in kardeşi mi? Yoksa daha fazla özellik mi geliştirildi? Ne düşündüğünüzü bizimle paylaşın.

Download Numero Now!

Other Resources: News/ Blog/ Tutorials
January 8, 2023

Numero Update | Local eSIM for seamless international connectivity

Attention all Numero users! We are excited to announce the...

November 23, 2022

Numero Recent Update | Predict and Win!

Numero has decided to make the biggest football event in...

November 6, 2022

Numero’s a Fan of Football!

Are you traveling to attend the biggest football event in...

Get a free US number by collecting coins through fun activities from the Free Coins Center
This is default text for notification bar